Maldini High Back Office Chair Black/White
Product Code:
CH0782WH
Pack Of
1
The Maldini High Back Office Chair is the ultimate solution for anyone looking for comfort and support in their workspace. With a breathable back mesh, this chair promotes air circulation to keep you cool and comfortable throughout the day. The height and tilt adjustable headrest ensures full body support, while the 1D height adjustable arms provide added comfort and flexibility. The seat slide feature allows users with longer legs to adjust the depth of the seat for a perfect fit. The Synchro 4 mechanism with torsion control ensures a smooth and effortless recline, making it easy to find your ideal working position. Invest in the Maldini High Back Office Chair for a comfortable and productive workday.
- General
- The Maldini High Back Office Chair is the ultimate solution for anyone looking for comfort and support in their workspace. With a breathable back mesh, this chair promotes air circulation to keep you cool and comfortable throughout the day. The height and tilt adjustable headrest ensures full body support, while the 1D height adjustable arms provide added comfort and flexibility. The seat slide feature allows users with longer legs to adjust the depth of the seat for a perfect fit. The Synchro 4 mechanism with torsion control ensures a smooth and effortless recline, making it easy to find your ideal working position. Invest in the Maldini High Back Office Chair for a comfortable and productive workday.
| Colour | Black |
| Material | Mesh/Fabric |
| Weight | 16.4kg |
| Standards | BS EN 1335-1:2000 / BS EN ISO 9241-410:2008 |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Height | 445-545mm |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Made To Order | No |
| Chair Colour | White/Black |
| With Arms | Adjustable Arms |
| Back/Seat Action | Synchro/Torsion |
| Back Height | 680mm |
| Back Width | 445mm |
| Seat Width | 515mm |
| Seat Depth | 475mm |
| With Headrest | Yes |
| 5 star, height adjustable swivel base with castors |
| Adjustable angle head rest |
| Height adjustable arms with soft touch arm pads |
| Padded foam seat with textured covering |
| Synchro mechanism: backrest and seat angle can be fixed or set to free float. Fix in pre-set recline positions. |
×